ترامپ در مناظره آخر موفق‌تر ظاهر شد

ترامپ در مناظره آخر موفق‌تر ظاهر شد

رامین مهمان‌پرست، سخنگوی اسبق وزارت خارجه گفت: گرچه به ظاهر ترامپ بیش از بایدن مخالف ایران است اما دولت آمریکا خواه دست جمهوری‌خواهان یا دموکرات‌ها باشند در سیاست‌های کلی و راهبردی با ایران به یک شیوه عمل می‌کند. اولویت آمریکا در خاورمیانه و منطقه خلیج فارس حفظ منافع رژیم صهیونیستی است.

به نقل از اعتماد آنلاین تا این لحظه نظرسنجی‌ها در آمریکا می‌گویند که بایدن رئیس‌جمهور آینده آمریکا خواهد بود اما برخی تحلیلگران باور دارند انتخابات آمریکا کارزاری است که نتیجه‌اش را نمی‌توان به دقت پیش‌بینی کرد و باید تا روز پایانی رقابت‌های انتخاباتی صبر کرد.

رامین‌ مهمان‌پرست سخنگوی اسبق وزارت خارجه درباره روند انتخابات آمریکا تا این لحظه گفت: «سابقه رقابت‌های ریاست‌جمهوری آمریکا نشان می‌دهد که باید تا لحظات آخر منتظر ماند زیرا همیشه این احتمال وجود داشته است که لحظه‌های پایانی یک شوک غیرمنتظره پدید آید و همه پیش‌بینی‌ها را تغییر دهد. از سوی دیگر آراء الکترال نقش مهمی در انتخاب هریک از نامزدها دارند.

نظام انتخاباتی آمریکا دارای پیچیدگی‌های خاصی است و برای مثال این امکان وجود دارد که یکی از نامزدها در ۱۰ یا حتی ۱۵ ایالت آراء بیشتری داشته باشد اما نامزد دیگر در یک یا دو ایالت با درصد بسیار اندکی پیروز شود اما به دلیل اهمیت بیشتز آن ایالت امتیاز بیشتری به دست آورد. یعنی مجموع آراء می‌تواند همیشه برنده را تعیین نکند و آراء بالا به همراه آراء الکترال است که تعیین‌کننده می‌شوند».

او ادامه داد: «اکنون نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد آقای بایدن پیروز انتخابات خواهد شد هرچند در مناظره آخر آقای ترامپ موفق‌تر بود و فاصله‌اش را با بایدن کم کرد اما همه این‌ها در حالی است که دموکرات‌ها از دوره‌های قبل یک اشتباه را مدام تکرار می‌کنند و آن دل‌بستن به ایالت‌هایی است که همیشه به طور سنتی به دموکرات‌ها رأی می‌دهند».

این تحلیلگر مسائل دیپلماتیک درباره مهم‌ترین موضوعاتی که در حوزه سیاست داخلی بین دو نامزد انتخابات آمریکا مطرح است، تصریح کرد: «آقای ترامپ سیاستی ضد مهاجرت دارد و در شعارهایش توجه اصلی را بر اشتغال و اقتصاد متمرکز کرده است و همیشه نسبت به مهاجرت سیاست‌های سختی را در نظر دارد؛ به همین دلیل مهاجران آمریکا به آقای بایدن گرایش دارند. از سوی دیگر ترامپ بیشتر روی سفیدپوستان تمرکز دارد و به همین دلیل بحث نژادپرستی هم در انتخابات آمریکا موضوعیت دارد. کرونا هم که یکی از محورهای اصلی بحث‌های انتخاباتی است و بایدن مدام ترامپ را متهم به کم‌کاری در مقابله با شیوع ویروس کرونا می‌کند. چنین مسائلی می‌تواند برای آقای ترامپ منفی باشد اما او نیز بر موضوع اشتغال تأکید می‌کند که در چهارسال اخیر بی‌کاری در آمریکا کاهش یافته یا می‌گوید به جای شعاردادن حتی در محل‌هایی که سیاه‌پوستان هم زندگی می‌کنند، وضعیت اشتغال مناسب است و حال آنها هم بهتر شده است».

او درباره تأثیر موضوعات سیاست خارجی بر نتیجه انتخابات هم گفت: «سیاست خارجی آقای ترامپ به شدت مورد انتقاد دموکرات‌هاست اما باید دید برای مردم آمریکا چه موضوعاتی اولویت دارند؟ برای هر جامعه‌ای از جمله آمریکا موضوعاتی مانند رفع بیکاری، توسعه اقتصادی و رفاه عمومی اهمیت بیشتری نسبت به مواضع دولت در سیاست خارجی دارد. سیاست خارجی معمولا مورد توجه نخبگان و اهالی سیاست است اما افکار عمومی نسبت به یک موضوع که به سیاست خارجی هم مربوط می‌شوند حساس است؛ آنکه نوع سیاست خارجی دولت آقای ترامپ اعتبار آمریکا در سطرح جهانی را مخدوش کرده است که آقای بایدن و دموکرات‌ها هم می‌خواهند با همین خوانش از انتقاد به سیاست خارجی ترامپ استفاده کنند. ترامپ هم در چند وقت اخیر همه سعی خود را بر عادی‌سازی روابط رژیم صهیونیستی با کشورهای عربی گذاشته است تا بتواند آراء یهودیان آمریکا را داشته باشد».

مهمان‌پرست جایگاه بحث ایران در انتخابات آمریکا را هم اینگونه تشریح کرد: «گرچه به ظاهر ترامپ بیش از بایدن مخالف ایران است اما دولت آمریکا خواه دست جمهوری‌خواهان یا دموکرات‌ها باشند در سیاست‌های کلی و راهبردی با ایران به یک شیوه عمل می‌کند. اولویت آمریکا در خاورمیانه و منطقه خلیج فارس حفظ منافع رژیم صهیونیستی است و می‌خواهد کشورهای این منطقه بی‌چون و چرا در اختیارش باشد. البته بایدن و ترامپ در روش‌ها تفاوت‌هایی دارند اما در سیاست‌های کلی در قبال ایران تفاوتی ندارند و شاید به دلیل همین تفاوت در روش‌ها بخشی از مردم آمریکا که به دنبال صلح هستند، به آقای بایدن نظر مساعدتری داشته باشند».

او در پایان درخصوص نقش لابی صهیونیست‌ها هم گفت: «لابی صهیونیست‌ها در انتخابات آمریکا مهم است زیرا یهودیان هزینه‌های هنگفتی را در انتخابات آمریکا می‌پردازند اما مسئله این است هر دو نامزد موجود یعنی ترامپ و بایدن در حفظ منافع رژیم صهیونیستی اختلافی باهم ندارند و چه بسا هر کدام می‌کوشند که خود را بیش از دیگری حافظ منافع این رژیم جلوه دهند».

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hello
1
سلام در خدمتم
سلام
از ائتلاف وحدت ملی در خدمت شما هستم