مفاد برجام به نفع آمریکایی‌ها تغییر نمی‌کند

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با تاکید بر اینکه شرط بازگشت آمریکایی‌ها به برجام، جبران خسارت ایران است، گفت: آمریکایی‌ها نمی‌توانند موضوعات دیگر را در توافق هسته‌ای دخالت دهند.

حسین نوش آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در واکنش به اظهارات وزیر خارجه احتمالی جوبایدن درباره بازگشت آمریکا به برجام به شرط محدود کردن برنامه موشکی ایران و نقش منطقه ای ایران، گفت: بعد از روی کار آمدن ترامپ، تلاش شد تا توافق هسته‌ای را بهم بزنند لذا آمریکا با خروج یک طرفه به دستور رئیس جمهور ایالات متحده از برجام خارج شد و به تعهدات خود پشت پا زد و نشان داد که به هیچ کدام از موازین حقوق بین المللی پایبند نیست.

نماینده مردم ورامین و قرچک در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: علی رغم خواسته ترامپ، اروپایی ها از برجام خارج نشدند اما آنها هم در اجرای تعهدات خود کوتاهی کردند. ما در همان زمان اعلام کردیم که ایران به شرطی که طرف‌های مقابل به تعهدات خود پایبند باشند، به تعهدات خود عمل می‌کند اما متاسفانه این اتفاق رخ نداد.

نوش آبادی با یادآوری انتخاب جو بایندن به عنوان رئیس جمهور جدید ایالات متحده آمریکا، افزود: مواضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص برجام تغییر نکرده است، ما فقط در ارتباط با مسائل هسته‌ای توافق کردیم و موضوعات دیگر در دستور کار نبوده و نخواهد بود. مفاد این توافق به هیچ عنوان به نفع آمریکایی‌ها تغییر نمی‌کند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم در ادامه تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در چارچوب توافق هسته‌ای به تعهدات خود عمل می‌کند. آمریکایی‌ها و حتی اروپایی‌ها ضمن بازگشت به برجام باید خسارات وارده در طول این مدت را جبران کنند و در مقابل ملت ایران پاسخگو باشند، لذا این ما هستیم که باید برای بازگشت آنها به میز مذاکره به دلیل عهدشکنی‌های گسترده و بی‌تعهدی و خساراتی که به ایران زدند، شروطی را تعیین کنیم.

وی یادآور شد: بر همین اساس موضوعات دیگر را در توافق هسته‌ای دخالت نخواهیم داد، این اظهارات ادعای واهی و خواسته غیرمعقولی بیش نیست، از سوی دیگر با توجه به عدم تشکیل کابینه این اظهارات را موضع رسمی دولت و رئیس جمهور جدید ایالات متحده آمریکا تلقی نمی‌کنیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران تنها به تعهدات خود در قالب برجام پایبند خواهد بود.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hello
1
سلام در خدمتم
سلام
از ائتلاف وحدت ملی در خدمت شما هستم